DEVA PARTİSİ; ‘TÜRKİYE KUZEY KORE OLMAYACAK’
DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, AK Parti ve MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle hazırladığı, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak nitelendirdiği Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasaya tepki gösterdi ve; 'Türkiye Kuzey Kore olmayacak' dedi.
deva-partisi-turkiye-kuzey-kore-olmayacak
  • 3174
  • 14.10.2022 17:43:18

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Herkesi cesarete çağırıyorum. Düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Türkiye, Kuzey Kore olmayacak” dedi. Erdoğan ve Bahçeli’ye “Tarih kitapları sansürcü olduklarını yazacak” sözleriyle yüklenen Şahin ayrıca AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin yasanın kabul edilmesinden sonra verdikleri fotoğrafı göstererek “Bu pozu verenler, yarın utancından insan içine çıkamayacak” diye konuştu.

Şahin, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Sansürcü zihniyeti tanımayacağız’

“Getirdikleri Sansür Yasası’yla 85 milyonu susturmak istiyorlar. Ama başaramayacaklar. Her şeye rağmen bas bas bağıracağız. Gerçekleri haykıracağız. Biz bu sansürcü zihniyeti tanımayacağız.”

‘Adaletsiz bir seçimin yollarını döşüyorlar’

“21. yüzyılda Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli, toplumun nefesini kesmek istiyor. Adaletsiz bir seçimin yollarını döşüyorlar. Yeni bir suç tipi uyduruyorlar. Neymiş? Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak suç olacakmış. Pardon da bunu kim belirleyecek? Yanıltıcı bilginin ne olup olmadığına kim karar verecek? Mesela TÜİK, Beştepe’den aldığı talimatla, her ay halkı yanıltıcı enflasyon bilgisini alenen yayıyor. İnsanların yoksullaşmasına sebep oluyor. Onlara bir şey olacak mı? Elbette olmayacak.”

Erdoğan ve Bahçeli’ye: ‘Gençlerin kendilerini ifade etmesinden korkuyorsunuz’

“Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli; gelin, eğri oturup doğru konuşalım. Size, sizin hakkınızda, yanıltıcı olmayan bilgiler vereyim. Çok iyi bildiğiniz gerçekleri herkese anlatayım. Siz, özgür bir Türkiye istemiyorsunuz. Siz, gençlerin dilediği gibi yazmasından, özgürce kendilerini ifade etmesinden korkuyorsunuz.”

‘Sosyal medyamızı boğmak istiyorsunuz’

“Siz, bizim sosyal medyamızı boğmak istiyorsunuz. Siz, ülkemizin dünyadan kopmasını istiyorsunuz. Siz, Türkiye’nin ekonomisiyle, hukuk sistemiyle, her şeyiyle içe kapanmasını istiyorsunuz. Siz özgür bir toplum istemiyorsunuz. Siz, sosyal medya platformlarını, Twitter’ı, Facebook’u, Instagram’ı Türkiye’den kovmak istiyorsunuz. Gerçekleri yazan gazetecileri hapse tıkmak isteyen sizsiniz. Siz, gerçekleri yazan internet sitelerini susturmak isteyenlersiniz. Siz, fikirlerden korkuyorsunuz, fikirlerden. Fikirlere kurşun sıkıyorsunuz.”

‘Tarih, Sayın Erdoğan ve Bahçeli’nin sansürcü olduklarını yazacak’

“Bu Sansür Yasası rezaleti asla unutulmayacak. Yüz yıllarca hatırlanacak. Tarih kitapları Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli’nin sansürcü olduklarını yazacak. Yasakçı olduklarını yazacak. Bir de tarih kitapları yasaklara direnenleri yazacak. Bizleri yazacak. Biz, demokrasimize ve özgürlüğümüze düşkün insanlarız. Onun için korkmuyoruz.”

‘Herkesi cesarete çağırıyorum’

“Ben bugün herkesi DEVA Partisi adına cesarete çağırıyorum. Asla baskıya boyun eğmeyin. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla, dostlarınızla, ailenizle, takipçilerinizle, paylaşmaktan asla çekinmeyin. Gerçekleri yazmaktan hiçbir zaman korkmayın. Ülkemiz gelişecekse, emin olun, özgürlük sayesinde gelişecek. Türkiye, Kuzey Kore olmayacak. Biz buna izin vermeyeceğiz. İnsanımız umutlu olsun, değişim yakın.”

‘Bugün bu pozu verenler, yarın utancından insan içine çıkamayacak’

Yasanın kabul edilmesinin ardından AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği hatıra fotoğrafını gösteren Şahin, ayrıca “Ülkemizi rezil eden, demokrasimizi amatör kümeye düşüren Sayın Erdoğan’ı ve Sayın Bahçeli’yi sandıkta yeneceğimiz güne az kaldı. Sandıktan kaçış yok. Sansür yasası 1 Nisan’da yürürlüğe girecek. Şakası yok. Ama millet de seçim günü şaka yapmayacak. Bir devri ciddi ciddi kapatıp, mutlu yarınlarla buluşacak. İşte bugün bu pozu verenler, yarın utancından insan içine çıkamayacak” dedi.