BABACAN; “YARALARIN SARILMASI UZUN ZAMAN ALACAK”
Gaziantep Nurdağı’nda deprem bölgesini inceleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ilçedeki binaların yüzde 90’ının oturulamaz hale geldiği bilgisini paylaşarak, yaraların sarılmasının uzun süre alacağını söyledi.
babacan-yaralarin-sarilmasi-uzun-zaman-alacak
  • 2495
  • 10.02.2023 09:54:19

Babacan, kamera ışıklarını kapattırarak afet bölgesinde aydınlatma sorununun sürmesine dikkat çekti. Karşılaştıkları tablonun televizyon ve telefon ekranlarından anlaşılamayacağını söyleyen Babacan şöyle konuştu:

‘İnsan kaynağı var ama alet edevat bulmakta sıkıntı çekiyorlar’

“Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Biraz önce Rize’den, Manisa’dan gelen kurtarma ekipleriyle karşılaştık. Hepsi sivil, gönüllü. Islahiye’de İzmir’den gelen bir ekiple karşılaştık. Bugüne kadar karşılaştığımız kurtarma ekiplerinin neredeyse yüzde 80’i hep gönüllü çıkıp gelmiş. İnsan kaynağı var ama alet edevat bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Bazı enkaz açısından iş makineleri bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Tablo çok hazin.”

‘Türkiye’nin bu travmayı atlatması uzun sürecek’

“Bu işin toparlanması, Türkiye’nin bu travmayı atlatması, bu enkazı kaldırması, bütün bu insanların gönüllerinde açılan yaraları tamir etmesi çok uzun sürecek. Onu anlıyoruz. Omuz omuza verince bu sorunları da aşacağız. Biraz vakit alacak, zor olacak ama bu sorunları da aşacağız inşallah.”

‘Türkiye bu yükün altından ehil, dürüst, yetişmiş insanlarla kalkabilir’

“Ülkemiz her açıdan ağır bir yükün altında. İnsani yükün altında. Aynı zamanda büyük bir maddi yükün altında. Altından kalkmak çok iyi bir organizasyon meselesi olacak. Çok iyi insan kaynağı gerecek. Ehil, dürüst, yetişmiş insanlarla Türkiye ancak bu yükün altından kalkabilir.”

Barınma ve ısınma sorunlarına işaret eden Babacan ayrıca bölgeye gelen çadırların zeminine izolasyon malzemesi gerektiğini söyledi.