SEKTÖRLERİN FİNANSMANA ERİŞİM KONUSUNDA KOLAYLIĞA İHTİYACI VAR
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, sektörlerin finansamana erişim konusunda büyük zorluklar yaşadığını belirterek, sorunun çözümüne yönelik gerkli adımların ivedilikle atılması gerektiğini söyledi.
sektorlerin-finansmana-erisim-konusunda-kolayliga-ihtiyaci-var
  • 695
  • 01.09.2022 15:36:14

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı öncesinde toplantının onur konuğu Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Cevdet Koç oldu. Koç, kürsüye gelerek Türk Kızılay’ın tüm dünyada, ülke içinde yaptığı sosyal ve insanı yardım çalışmaları hakkında Meclis Üyelerine bilgiler verdi, sunum gerçekleştirdi. SATSO’nun her zaman iş birliği ve destekte sorumluluk aldığını, yardımı esirgemediğinin altını çizerek SATSO Meclisine misafirperverliği için teşekkür etti.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

Enflasyon Muhasebesi

“Enflasyonda bir kısır döngüye girdik. Geçen aylarda kur artışı-enflasyon artışı kısır döngüsü vardı. Şimdi fiyat artışı, ücretler artışı, tekrar fiyat artışı gibi bir başka döngüdeyiz. Ekonomide daha çok günlük veya güncel sorunları konuşmaya devam ediyoruz. Geleceğimizi belirleyecek yapısal reformları bir an önce hayata geçirmeliyiz. Yaşanan süreçte iş dünyamızın yaşadığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik çalışmaların devam ettiğini de biliyoruz. Özellikle son zamanlarda enflasyon nedeniyle işletmelerimiz sermayeleri eridiği halde sürekli kar ediyor gibi görünüyor, oysa satılan ürün aynı fiyata yerine konamadığı için işletme sermayeleri hızla eriyor. Yükselen enflasyon şirketlerin mali tablolarını doğru analiz edememesine neden olmaktadır. Ve bu işletmelerin finansal tabloları mevcut duruma göre reel olarak hesaplanamamaktadır. Bu da işletmelerin denge ve düzenini bozmuştur. Bilançolara yansıyan rakamların, kar veya zararın ne kadarı enflasyon kaynaklı ne kadarı reel tam olarak bilenemiyor. İşletme sermayeleri de hızla eriyor. Bu süreçte, işletmeler için enflasyon muhasebesi bir çözüm olacaktır.

Parasal olmayan değerlerin bugünlerde satın alma gücü cinsinden hesaplanmasını ifade eden enflasyon muhasebesi yaşanan süreçte önemli bir konu başlığıdır. Ve bu doğrultuda gerekli çalışmaların yapılacağını düşünüyorum.

KGF Destekleri

İşletmelerimizin finansmana erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları, onları rahatlatacak tedbirler ve desteklerin hızlanması gerektiğini uzun süredir dile getiriyoruz. Üyelerimizden de bu konuda bizlere çok talep gelmektedir. Son günlerde özellikle inşaat sektörü için Kredi Garanti Fonu, KOSGEB gibi kurumlarımız aracılığı ile çalışmalar başlatıldığı bilgisini aldık. Kredi Garanti Fonu’nun bu konuda bankalar ile imza aşamasında olduğunu bildiğimiz destek paketinde, inşaat projelerinde konut başına azami 500.000 TL kredi kullandırılabileceğini ve azami 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 ay vade üzerinde çalışmaktadır. Ancak finansmana erişim tüm sektörlerin sıkıntısıdır. Her sektöre yönelik benzer çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.

Mesleki Eğitim Temas Noktası

Bu hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile nitelikli istihdama yönelik bir protokole imza atacağız. Buna göre; SATSO bünyesinde bir ofis hizmet verecek. Burada nitelikli istihdam taleplerini doğrudan alacağız, bu taleplere göre mesleki ihtiyaçları ve istihdam sağlanacak alanları belirleyeceğiz.

Yeşil Mutabakat Elçileri

Üretirken sadece bugünü değil geleceği de planlamalıyız. İlimizin ihracattaki rekabet gücünün sürdürülebilir şekilde devam edebilmesinde kritik öneme sahip yeşil mutabakat'a uyum için alınması gereken öncelikli tedbirler mevcuttur. Bu kapsamda, önümüzdeki hafta iki üniversitemiz ile protokol imzalayacağız. Bu protokol ile üniversitelerimizin konu ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencileri “yeşil mutabakat” kampına alacağız ve burada öğrencilerimizi yetiştirip 3+1 ve 7+1 modeli işletmelerimizde staj yapmasını sağlayacağız. Bu çalışmada emeği geçen “Yeşil Mutabakat Komisyonu” üyelerine teşekkür ediyorum.

İşimiz Gücümüz İstihdam Projesi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından hazırlanan ve Odamız, 1. OSB, 2. OSB ile SAMİB’in ortağı olduğu “İşimiz Gücümüz İstihdam” projesi kalkınma ajansından destek almaya hak kazandı. Genç işsizlerin istihdamının amaçlandığı projemiz hayırlı olsun.

Okul Alışverişimizi Sakarya’dan Yapalım

2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başlayacak ve şimdiden tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Yerel işletmelerimize sahip çıkalım. Alışverişlerimizde lütfen yerel işletmelerimizi tercih edelim. Yükümüzü çeken sektörlerden alışveriş yapalım. Ayrıca her yıl yaptığımız eğitim yardımına bu yıl da devam ediyoruz.

PSB Anatolia Fuarı

2018 yılında ziyaretçilerine festival olarak kapılarını açan, geçtiğimiz yıl fuar statüsünü alan PSB Anatolia, Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı 7-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Başlangıcından bu yana çok emek harcadığımız fuarda her yıl olduğu gibi biz de yerimizi aldık. Fuara ve odamızın a01 numaralı standına tüm üyelerimizi bekliyoruz. Ayrıca 7 Eylül akşamı da odamız ev sahipliğinde gerçekleştirilecek gala yemeğinde de bir araya gelmekten mutluluk duyacağız. Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan meclis üyeleri, sektörel sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Söz konusu maddede ilk söz alan 31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, “Her sektörde yetişmiş insan problemi var. Bizim sektörümüzün en önemlisi sorunlarından biri de beyin göçüdür ancak bu göç bedenen burada yaşayıp beyin olarak dışarıya göçtür. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir karar aldı. AR-GE ve teknokent bünyesinde çalışan firmalara dışarıdan hizmet ve işgücü alımında kolaylık sağlandı. Biz de yurtdışından beyin göçü yapalım o zaman diye düşündük. Diğer bir konu ise; yazılım üreten ve bunu birçok firmaya satan işletmeler, satışın ardından işletmesini kapatabiliyor ve ürettiği yazılım sonrasında hiçbir risk almıyor. Bizler firmaların yaptığı yazılımın belli sürede arkasında durmasını ve garanti vermesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” dedi.