PARİBU, 2023 İÇİN HEDEF BELİRLEDİ
Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketlerinden ve kripto varlık işlem platformu Paribu, hızlı büyümenin getirdiği riskler ve küresel makro düzeyde yaşanan gelişmelerle dolu geçen 2022 yılını değerlendirerek 2023’te Paribu olarak neleri hedeflediklerini paylaştı.
paribu-2023-icin-hedef-belirledi
  • 3123
  • 28.12.2022 17:33:54

2020 ve 2021 yıllarında merkeziyetsiz finansın yaygınlaşması ve bu alandaki merkezi kurumların faaliyetlerini artırmasıyla kripto para piyasalarında genel bir yükseliş yaşandı. Ancak aynı dönemlerde bu alanda faaliyet gösteren merkezi kurumların borç alarak yaptıkları kaldıraçlı işlemler, devamında gelen merkez bankalarının sıkılaşma politikaları ile tasfiyelere yol açarak 2022 yılında rüzgârı tersine döndürdü. Paribu CEO’su Yasin Oral, hızlı büyümenin getirdiği riskler ve küresel makro düzeyde yaşananlar sebebiyle zor bir yıl olarak görülen 2022’yi değerlendirirken 2023 yılına yönelik hedeflerini de kamuoyuyla paylaştı.

“2022’nin en önemli olaylarından biri Ethereum’un yeni versiyona geçmesi oldu”

Paribu CEO’su Yasin Oral, 2022 yılını kripto para sektörü açısından şu şekilde değerlendirdi: “Kripto para fiyatları açısından faiz artışının olumsuz etkilerine, önde gelen sektör oyuncularının oluşturduğu riskler de eklenince ayı piyasası etkileri görülmeye başlandı. Merkeziyetsiz ürünlerde güvenlik açıkları yaşanması, merkezi ürün ve şirketlerdeki sorunlar 2022’de kripto para piyasaları olumsuz etkiledi. Merkezi tarafta özellikle şirketlerin iç denetim eksikliği ve ekosistemdeki kötü niyetli oyuncuların etkisiyle sıkıntılar yaşandı. Bu da kripto para işlem platformları için iç denetim, dış denetim ve regülasyon gereksinimini artırdı. Her ne kadar piyasa değeri olarak merkezi tarafta yaşanan sıkıntılar nedeniyle kripto para piyasalarının değeri düşmüş olsa da  merkeziyetsiz dünyada teknoloji alanındaki gelişmeler devam etti. 2022’nin en önemli olaylarından biri, Ethereum’un yeni versiyonuna sorunsuz bir şekilde geçmesi oldu. 15 Eylül’de Ethereum topluluğu, ağın korunması ve işler halde devam etmesi için kullanılan proof of work (iş kanıtı) sistemini bırakarak daha yeni bir teknoloji olan proof of stake (hisse kanıtı) sistemine geçti.”

“Büyüme istikrarını koruyan oyun sektörü oldu”

2022 yılında NFT’lerin kullanışlılığının finansal yatırım kavramından önce geldiğine değinen Yasin Oral, hayatın her kesiminden ve tüm sektörlerden büyük oyuncuların, NFT'lerle ilgili yenilikleri duyurmaya devam ettiğini söyledi. Video oyunları, finans, eğlence, müzik, moda, spor gibi alanlarda NFT’lerin büyük ölçüde bilinmeyen kavramlar olmaktan çıkıp daha da yaygınlaştığından da söz eden Oral, NFT’lerin popüler markalarla birlikte 2022’de kullanıcıların hayatına yavaş yavaş entegre olmaya başladığını belirtti. Oral, oyun dünyasıyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu: “Oyun sektörünün yeniliklere adapte olma hızı ve P2E (oynadıkça kazan) gibi dinamiklerle yeniden şekillenmeye başlaması, yatırımcıların ve geliştiricilerin bu alana yönelmesine neden oldu. Büyüme istikrarını koruyan oyun sektörü, P2E'nin kurgulanması için ihtiyaç duyulan blokzincir ağlarının da hedefi haline gelerek bileşik şekilde büyümeye devam etti. Blokzincirlerin, oyunlar aracılığıyla işlem hacmi ve kullanıcı sayıları artarken, ağın güvenilir ve kullanılır olduğunu gösteren performans metrikleri de bu sayede yükseldi.”

2023’te bizi neler bekliyor?

Risklerin önemli bir kısmı anlaşılmış ve yaşanmış olsa da sektörün 2023 yılına geçtiğimiz yıl yaşanan krizlerin gölgesinde başladığını söyleyen Oral, 2023 değerlendirmelerini şu şekilde açıkladı: ”Genelde böyle dönemlerde fiyatların dengelenmesi ve bir sonraki iyimser piyasanın temellerinin atılması olasıdır. Ayı piyasası dönemleri, temel ürünlerde inovasyonun durmadığı hatta geliştiricilerin daha aktif rol aldığı dönemlerdir. 2023’ün de böyle bir yıl olacağını söyleyebiliriz. Bu yıl yaşanan krizler sonrası özellikle regülasyon açısından yeni gelişmeler olması muhtemel. Burada özellikle kullanıcı varlıklarını tutan merkezi yapılar ve değeri itibari paralara çıpalanmış (sabitlenmiş) stabil paralar için kanuni düzenlemelerin yurt dışında ve ülkemizde de yavaş yavaş uygulamaya konmasını bekleyebiliriz. 2023 yılı merkezi borsaların güvenlik, yönetim ve müşteri varlıkları konusunda hassasiyetinin artarak devam edeceği bir yıl olacak gibi görünüyor. Zaten, Avrupa Birliği bu konuda yasal düzenlemeleri son aşamaya getirdi; 2024 yılında da uygulamaya başlayacak.”

“2023’te de yatırımlarımız artarak devam edecek”

2023 yılını Paribu açısından da değerlendiren Oral, “2023’te merkeziyetsizlik üzerine geliştirdiğimiz projeleri sürdürmeye devam edeceğiz. Şirket stratejimizi piyasa hareketlerine göre kurgulamadığımız için teknoloji alanında yatırım yapmaya ve ekibimizi genişletmeye devam edeceğiz. 30 milyon dolarlık bir fonla kurduğumuz Paribu Ventures ile yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Şu an için 15’in üzerinde yatırımımız var. 2023’te de yatırımlarımız artarak devam edecek. İş birliklerimizde entegrasyonlarımızın üstüne daha fazla çalışmaya başlayacağız. Ayrıca, NFT’leri kapsayan Paribu Cineverse gibi projelerde merkeziyetsizlik ve teknolojik destek verme noktasında daha fazla yoğunlaştığımız bir yıl olacak. Paribu’da teknolojik altyapıyı geliştirmenin yanı sıra, son kullanıcıya doğrudan temas edecek teknolojik ürünler üzerine de çalışmalarımız devam ediyor. 2023 bizim için Paribu kullanıcılarını, Exchange dışındaki farklı ürünlerimizle tanıştırdığımız ve insan hayatına daha çok dokunacağımız bir yıl olacak” dedi.

Paribu’nun kültür sanat destekleriyle ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Paribu olarak, bizi geleceğe taşıyan değerlerin korunması, geliştirilmesi ve herkes için erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple bir teknoloji firması olarak sorumluluk alıyor ve gerçekleştirdiğimiz sponsorluklarla kültür sanat alanına destek veriyoruz. Bu yıl da var olan iş birliklerimize yenilerini ekleyerek kültür sanat alanına katkı sağlamaya devam ettik. 2023 yılında da bu desteklerimizi artırarak sürdüreceğiz.”