UÇAKLA DÜNYA TURU REKORU ARTIK BİR TÜRK'ÜN
Türk gezgin Ümit Sabancı, bir rekora daha imza atarak Guinness Dünya Rekorları'na adını tarihe yazdırdı. Sabancı, tarifeli yolcu uçaklarıyla “46 saat 23 dakika” olarak en kısa sürede dünyayı turlama rekorunu elde etti.
ucakla-dunya-turu-rekoru-artik-bir-turkun
  • 2804
  • 17.08.2022 06:21:36

Jules Verne ‘Seksen Günde Dünya Turu’ yapmış olabilir, ancak Ümit Sabancı bunu 46 saat 23 dakikada tamamlayarak, tarifeli havayolu uçuşlarıyla gezegenin en hızlı çevresini dolaşarak mevcut Guinness Dünya Rekorunu kırdı. En kısa sürede dünyayı nasıl turlayacağını planlayarak rekorun sahibi olan Ümit Sabancı, Bahçeşehir Üniversitesi’nin de sponsor olduğu bu rekor denemesine dikkatli hesaplamalar sonucunda tarifeli havayolları ile Los Angeles’ta yolculuğuna başlayarak, yine Los Angeles’ta son verdi.

Havalimanlarında uçuş ve bekleme süreleri dahil tüm anları önceden hesaplayan Ümit Sabancı, yaşadığı Londra'dan rekor uçuşun başlangıç noktası olarak seçtiği Los Angeles Havalimanı'na geçti. Toplam 3 etaptan oluşan uçuşun ilk ayağı, Los Angeles – Doha (Katar) arasında Qatar Airways ile gerçekleştirildi. Qatar Airways ile Doha – Brisbane (Avustralya) arasında ikinci ayak uçuşunu gerçekleştirdi. Quantas Airlines ile son etabı Brisbane – Los Angeles uçuşunu yaparak rekor uçuşunu tamamladı. Yüzlerce rota ve uçuş seçeneğini analiz etmek için iki ay harcadıktan sonra, rekor denemesi için çok önemli olan üstün güvenilirliğe sahip, yüksek düzeyde bağlantılı bir merkez olduğu için Brisbane üzerinden seyahat etmeyi seçen Ümit Sabancı’nın bir sonraki hedefi ise Çin'de bir demiryolu rekoru kırmak.