AKUT’TAN,  71. SAATTE YENİ BİR MUCİZEVİ KURTARMA
AKUT Arama Kurtarma Derneği, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli gerçekleşen iki depremdeki gönüllü sayısı ve kurtardığı kişi sayısını arttırmaya devam ediyor. Depremin ilk anından itibaren hızla koordine olan AKUT ekipleri, 9 Şubat 2023 Saat 14.00 itibari ile deprem bölgesinde 30 ekip ve 773 gönüllüsü ile operasyonlarını sürdürüyor.
akuttan-71-saatte-yeni-bir-mucizevi-kurtarma
  • 355
  • 09.02.2023 17:29:36

Dernekten yapılan açıklamada, 4 arama köpeğiyle desteklenen çalışmalarda 110 kişinin canlı olarak enkazdan tahliye edildiği belirtildi. Arama kurtarma çalışmalarında ayrıca, 146 cansız bedenin tahliye edildiği bildirildi. Böylece AKUT 256 kişiyi tahliye etmiş oldu.

AKUT, Türkiye çapındaki tüm ekipleriyle deprem bölgesinde

AKUT, Gaziantep, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Alanya, Ankara, Antalya, Bingöl, Bodrum, Bozüyük, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Fethiye, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, Kaş- Kalkan, Kuşadası, Kocaeli, Manisa, Marmaris, Mersin, Niğde, Rize, Selçuk, Tekirdağ, Trabzon ve Yarımada ekipleriyle; başka bir ifadeyle ülke çapına yayılan tüm ekipleriyle deprem bölgesinde çalışmalarını kesintisiz sürdürmekte.

Zeynep Yosun Akverdi: “Adıyaman’da Efe bebek ve annesini 47. saatte kurtarışımızı unutamam.”

AKUT Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Yosun Akverdi, depremlerin ilerleyen saatlerindeki çalışmaların önemine vurgu yaparak; “Adıyaman’da gerçekleştirdiğimiz, Efe bebek ve annesinin 47. saatte kurtarışımızın ardından; depremin 71. saatinde Gaziantep’te, 75 yaşındaki Bekir Amcayı (Bekir Yıldırım) kurtardık. Bu kurtarmalar sonrası, gerçekten fiziken ve ruhen dinleniyoruz. Depremin yaşandığı illerde, ilk günden bu yana tüm arama kurtarma ekipleri olarak gerçekten insanüstü çaba sarf ediyoruz. Asla umutları yitirmemeliyiz, daha yapacak çok işimiz var. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 9 Şubat 2023 Saat 14.00 itibari ile vefat eden kişi sayısının 14.014 ve yaralı sayısının 63.794 kişiye ulaştığı belirtilen depremler geniş bir alanı ekledi.